www.mamboteam.com

30.11.2023.
 
 

Jezioro Górzno Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.03.2007.

Jezioro Górzno (Górznickie)


            Jest jeziorem na pograniczu typu sandaczowego i linowo-szczupakowego. Powie-rzchnia jego wynosi 24,5 ha, przy maksymalnej głębokości - 5,8 m i średniej - 3,1 m. Najgłębszy punkt leży niemal w geometrycznyrn środku jeziora. W partii brzegowej występuje gwałtowny uskok dna, do głębokości 2,5 m, który po 10-15 metrach przechodzi w łagodny stok, opadający ku środkowi zbiornika. Jezioro obfituje w leszcza, sandacza, lina i piękne okazy węgorza, których waga 1-2 kg nie należy do rzadkości. Trafić też można na pojedyncze egzemplarze szczupaka, osiągające wagę do 5 kg. Ich kryjówki mieszczą się na krótkim, stromyrn uskoku dna partii przybrzeżnej. Jezioro posiada wspaniałe warunki do odchowu kroczków tołpygi pstrej. Osiągane przez nią przyrosty świadczą o dużej zasobności pokarmowej zbiornika. Żyzność tego akwenu ma także swoją niebezpieczną stronę - stwarza możliwość występowania przyduch letnich i zimowych, będących bezpośrednią konsekwencją masowych zakwitów. Jezioro ma, przez sztuczny kanał, połączenie z Jeziorem Świer-czyńskim Małym. Szata roślinna jest uboga. Przybrzeżna tworzy wąski pas, w którym dominuje trzcina, pałka wodna i tatarak.


Poniżej skan pisma oraz poglądowa mapka będące efektem ustaleń z Nadleśnictwem Karczma Borowa dotyczących dojazdu do jeziora Świerczyńskiego Małego oraz jeziora Górznickiego (Górzno).

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Wkrótce

   zebranie - 26 listopada 13:00, Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej
   terminarz zawodów

Rezerwacja łowisk

Rezerwacja jezior na zawody
Łoniewskie
Drzeczkowskie
Górznickie
Świerczyńskie Małe
Wojnowickie
Ziemnickie

STRAŻ RYBACKA
Jeżeli widzisz, że ktoś kłusuje, w wodzie są sieci lub jesteś świadkiem innego zdarzenia związanego z ochroną wód - dzwoń:
  • SSR Osieczna - tel. 697-218-115
  • PSR Leszno - tel. 512-260-506
  • Policja - tel. 997

Skarbnik informuje

Składki można opłacać:
pn-sobota: 10:00-18:00
w sklepie wędkarskim WIJA
ul. Zamkowa 1/2, Osieczna
Informacje tel. 609-509-737

Reklama

Hosting
Profesjonalny Hosting
 
Top!