www.mamboteam.com

30.11.2023.
 
 

Jezioro Świerczyńskie Małe Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.03.2007.

Jezioro Świerczyńskie Małe (Chmełkowo)


            Jezioro Świerczyńskie Małe położone jest w odległości ok. 2 km od wsi Świerczyna, jadąc drogą polną w kierunku Górzna. Powierzchnia jeziora wynosi 39,6 ha, maksymalna głębokość - 3,5 m, średnia - 2,1 m. Długość maksymalna wynosi 1000 m, zaś szerokość - 630 m. Zbiornik posiada połączenie z jeziorem Górzno. Tworzy ono misę o łagodnych stokach i wyrównanym dnie. 3,5-metrowy głęboczek położony jest w centralnej części akwenu.
Jezioro jest typowym zbiornikiem linowo-szczupakowym, z szeroką gamą innych gatunków. Bardzo licznie, obok lina, występują: płoć, wzdręga, leszcz, krąp, ukleja. Wśród ryb drapieżnych szczupak, ale także okoń i węgorz. Złowione tu leszcze należą do tzw. "złotych" i najlepiej biorą po okresie tarła, w maju i czerwcu. Najskuteczniejszą przynętą w tym okresie są licznie występujące tu "kobuchy", czyli larwy chruścika. Okres maja i czerwca sprzyja też dobrym połowom węgorzy, na które najlepszą przynętą jest żywa lub martwa rybka. Mające trzy, a nawet i więcej kilogramów okazy szczupaka, nie należą tu do rzadkości. Okres jesienny jest najlepszą porą ich połowów. Rzadko spotyka się tu sandacze, ale w przypadku natrafienia na nie, są to egzemplarze ogromne. Ostoję wspaniałych okazów okonia i wzdręgi stanowi tzw. "zatoka". Występujące tu okonie, nierzadko osiągają wagę powyżej 1 kg.
Dno jeziora jest bogato porośnięte roślinnością zanurzoną, głównie moczarką kanadyjską i rogatkiem. Roślinność wynurzoną, tworzącą pasy o zmiennej szerokości, reprezentują: trzcina pospolita, pałka wodna, sit, oczeret jeziorny, tatarak.


Informacja na temat dojazdu do jeziora drogami leśnymi:

Poniżej skan pisma oraz poglądowa mapka będące efektem ustaleń z Nadleśnictwem Karczma Borowa dotyczących dojazdu do jeziora Świerczyńskiego Małego oraz jeziora Górznickiego (Górzno).

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Wkrótce

   zebranie - 26 listopada 13:00, Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej
   terminarz zawodów

Rezerwacja łowisk

Rezerwacja jezior na zawody
Łoniewskie
Drzeczkowskie
Górznickie
Świerczyńskie Małe
Wojnowickie
Ziemnickie

STRAŻ RYBACKA
Jeżeli widzisz, że ktoś kłusuje, w wodzie są sieci lub jesteś świadkiem innego zdarzenia związanego z ochroną wód - dzwoń:
  • SSR Osieczna - tel. 697-218-115
  • PSR Leszno - tel. 512-260-506
  • Policja - tel. 997

Skarbnik informuje

Składki można opłacać:
pn-sobota: 10:00-18:00
w sklepie wędkarskim WIJA
ul. Zamkowa 1/2, Osieczna
Informacje tel. 609-509-737

Reklama

Hosting
Profesjonalny Hosting
 
Top!