www.mamboteam.com

30.11.2023.
 
 

Jezioro Świerczyńskie Wielkie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.03.2007.

Jezioro Świerczyńskie Wielkie (Berdychowo)


            Powierzchnia jeziora wynosi 52,1 ha, głębokość maksymalna -1,3 m, średnia - 0,3 m, długość - 1440 m, szerokość - 590 m. Zalicza się ono do jezior typu karasiowego mimo, że ten gatunek ryb tu nie występuje, Licznie natomiast spotyka się szczupaka i lina. Te właśnie gatunki sprawiają, że jezioro jest jeziorem szczupakowo-linowym.
Swego czasu zbiornik posiadał połączenia z Jeziorem Omińskim. Na początku lat osiemdziesiątych odbudowano połączenie z Jeziorem Łoniewskim. Akwen zaopatrywany jest w wodę z okolicznych pól, łąk oraz ze źródeł mających swe ujścia w skarpie przybrzeżnej, na wysokości wsi Świerczyna. Źródła te nie zamarzają, nawet podczas wielkich mrozów. Dno jeziora pokryte jest łąkami roślinności podwodnej, które tworzy głównie moczarka kanadyjska,
Wśród tych łąk, wspaniałe warunki bytowania mają: lin, wzdręga, szczupak i okoń. Wzdręga osiąga wagę do 1 kg. Obok tych gatunków występuje leszcz, płoć, nielicznie - węgorz. Dno jest torfiasto-muliste, partiami na obrzeżach twarde, piaszczyste. W partiach miękkich, miąższość osadów sięga dwóch metrów. Jezioro otacza bardzo szeroki pas roślinności wynurzonej, reprezentowanej przez trzcinę, pałkę wodną, sit, tatarak, oczeret jeziorny, ponikło błotne i turzyce.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Wkrótce

   zebranie - 26 listopada 13:00, Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej
   terminarz zawodów

Rezerwacja łowisk

Rezerwacja jezior na zawody
Łoniewskie
Drzeczkowskie
Górznickie
Świerczyńskie Małe
Wojnowickie
Ziemnickie

STRAŻ RYBACKA
Jeżeli widzisz, że ktoś kłusuje, w wodzie są sieci lub jesteś świadkiem innego zdarzenia związanego z ochroną wód - dzwoń:
  • SSR Osieczna - tel. 697-218-115
  • PSR Leszno - tel. 512-260-506
  • Policja - tel. 997

Skarbnik informuje

Składki można opłacać:
pn-sobota: 10:00-18:00
w sklepie wędkarskim WIJA
ul. Zamkowa 1/2, Osieczna
Informacje tel. 609-509-737

Reklama

Hosting
Profesjonalny Hosting
 
Top!