www.mamboteam.com

30.11.2023.
 
 

Jezioro Wojnowickie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.03.2007.

Jezioro Wojnowickie


            Jest trzecim, najniżej położonym z trójki jezior wchodzących w skład górnego zbiornika "Wonieść". Należy do typu jezior sandaczowych. Powierzchnia jego wynosi 57,1 ha, maksymalna głębokość - 6,5 m, średnia - 3,2 m, długość - 1850 m, szerokość - 720 m. Jest ono odbiornikiem wód przerzucanych w okresie piętrzenia zbiornika, poprzez Kanał Kątowski z Kanału Obrzańskiego.
Na wysokości ujścia Kanału Kątowskiego leży głęboczek. Dno, na całej powierzchni, opada łagodnie w jego kierunku. Jest twarde, gliniasto-piaszczyste, z niewielką ilością osadów dennych. Jedynie w części przylegającej do wsi jest miękkie, muliste.
Wśród gatunków niedrapieżnych dominuje tu leszcz, krąp, płoć, ukleja i podobnie, jak w jeziorze Drzeczkowskiem - jaź. Ten ostatni wsiedlił się tu sam, w wyniku przerzutów wody z Kanału Obrzańskiego. Wśród gatunków drapieżnych zdecydowanym dominantem jest licznie występujący sandacz. Jego przedstawiciele nierzadko osiągają wagę 5-6 kg. Licznie występuje też węgorz. Jesienią, w okolićach głęboczka, można złowić ładne okazy szczupaka, latem zaś może trafić się także sum.
Jezioro, poprzez Kanał Zgliniecki, łączy się z dolnym zbiornikiem "Wonieść". Roślinność wynurzona porasta pasem o szerokości około 5 m. Na jej ilość mają wpływ wahania lustra wody, będące efektem piętrzeń zbiornika. Stanowią ją: trzcina pospolita, pałka wodna, sit i oczeret jeziorny.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Wkrótce

   zebranie - 26 listopada 13:00, Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej
   terminarz zawodów

Rezerwacja łowisk

Rezerwacja jezior na zawody
Łoniewskie
Drzeczkowskie
Górznickie
Świerczyńskie Małe
Wojnowickie
Ziemnickie

STRAŻ RYBACKA
Jeżeli widzisz, że ktoś kłusuje, w wodzie są sieci lub jesteś świadkiem innego zdarzenia związanego z ochroną wód - dzwoń:
  • SSR Osieczna - tel. 697-218-115
  • PSR Leszno - tel. 512-260-506
  • Policja - tel. 997

Skarbnik informuje

Składki można opłacać:
pn-sobota: 10:00-18:00
w sklepie wędkarskim WIJA
ul. Zamkowa 1/2, Osieczna
Informacje tel. 609-509-737

Reklama

Hosting
Profesjonalny Hosting
 
Top!